GPHK 2015

autor: | Čvn 12, 2015 | Novinky | 0 komentářů

Světový pohár v karate, Grand Prix Hradce Králové, 25. – 26. dubna

13 států, 120 oddílů, 902 závodníků, to je vizitka nejkvalitnějšího karate, jaké je možné v České republice vidět. Ústeckoorlický oddíl nominoval pět závodníků a již dopředu vědět, že každé umístění v top 5 bude velmi těžké a pravděpodobně bude i hodně bolet.

V sobotu vyslal ústeckoorlický oddíl čtyři naděje. První nastoupil Marián Olšavský, který však od začátku nezachytl tempo soupeře a zápas prohrál. Díky diskvalifikaci egyptského závodníka však dostal znovu šanci se poprat o dobrý výsledek. Sice již předvedl vyrovnanější a kvalitnější výkon, ale i tak to na dobře připraveného soupeře nestačilo.

Dalšími nadějemi byly naši senioři. První nastoupil Vašek Unzeitig ve váze do 75 kg. V prvním zápase se mu podařilo zvítězit nad soupeřem z Havířova. Ve druhém narazil na pozdějšího vítěze a českého reprezentanta z Budějovic, který byl nad Vaškovi síly. Unzeitig tak dostal šanci bojovat v repasáži, ve které však potkal dalšího reprezentanta, tentokráte z Maďarska. Nepoměrně více připravený Maďar byl nad Vaškovi síly, celkové 7. místo však zcela jistě není zklamáním.

Dalším závodníkem byl Honza Vaňous, který se díky losu dostal do čtvrtfinále. Silnému soupeři z Ukrajiny v první polovině zápasu stačil, ke konci zápasu však zachyboval a těsně zápas prohrál. Tím i skončilo Vaňousovo účinkování.

Napínavý zápas byl vidět v souboji Jakuba Kroulíka s arménským závodníkem. Celý zápas byl velmi vyrovnaný, až do konce zápasu byl stav 2:2, bohužel ke konci při vzájemné technice byl uznán bod soupeři, který tak zvítězil.

Velmi dobrý dojem jsme však zanechali v kategorii kumite týmů mužů. Ústeckoorlický tým nastoupil ve složení Kroulík, Unzeitig, Vaňous proti favorizovanému výběru Egypta. V prvním kole nastoupil Kroulík proti vůbec nejlepšímu závodníkovi dne, který vyhrál i svou kategorii jednotlivců. I přes rychlé nástupy Egypťana držel Kroulík vyrovnané tempo a neuznaný kop na břicho znamenal pro českého závodníka prohru. Ve druhém kole nastoupil Unzeitig, který celý zápas držel pod kontrolou a zvítězil 3:1. Rozhodující zápas čekal na Vaňouse. Ve velmi vypjatém utkání, kdy i kouč ústeckoorlických, Luboš Felgr začal velmi hlasitě nesouhlasit s rozhodnutími rozhodčích bylo ke konci zápasu na časomíře 2:2. Nádherný podmet se zakončením nebyl Vaňousovi přisouzen a celkem skončilo klání remízou. Na body nakonec zvítězil Egypt těsně 6:5, ale ústeckoorličtí byly morálním vítězem a zaslouženě se jim dostávalo uznání od těch, co zápasy sledovali. Egypt má zcela jiné podmínky a rozpočet na přípravu, trénují téměř každý den a já jsem na kluky pyšný, protože již před tímto kolem šli nehecovaní s cílem zvítězit, i když byli papírovými outsidery, zhodnotil sobotní účast trenér Luboš Felgr.

Na nedělní soutěže žáků a dorostenců, jsme přivezli dvě naděje.

První šel na řadu Nikolas Olšavský ve váhové kategorii ml. žáků 7-9 let nad 32kg.
Náš závodník potvrdil aktuální formu a hravě postupoval pavoukem až do semifinále, kde narazil na soupeře z Ukrajiny. I když zápas nakonec prohrál 1:2, bojoval do poslední vteřiny a zanechal na tatami velmi kladný dojem. Bohužel inkasoval dost nepříjemných ran a ani mnoho sil nezůstalo pro závěrečný boj o bronz. Nakonec na našeho hrdinu zůstalo smolné ale i tak krásné 5 místo.

To ovšem nebylo vše, neboť diváci mohli našeho mladého závodníka vidět startovat i v kategorii ml. žáků 10-11 let do 35kg a to v konkurenci 24 startujících z Ukrajiny, Polska, Slovenska, Lotyšska a České republiky. Po zhruba 30ti minutové pauze, byl Nikolas znovu odhodlaný bojovat a velmi vyrovnaným výkonem postupně vyřadil borce z Polska a Slovenska. Ve třetím kole narazil na soupeře z Českých Budějovic, kterému se podařil úctyhodný obrat z 0:2 na 4:2 a následným vypadnutím s budoucím vítězem z Ukrajiny, ukončil soutěž našemu závodníkovi.

Bratr Marián Olšavský již tak úspěšný nebyl a ani bojovností, či chutí porvat se o dobrý výsledek zrovna neoplýval. Jeho start v kategorii st. žáků 12-13 let do 52kg ukončil soupeř již po pár vteřinách, kdy uštědřil našemu závodníkovi kop na hlavu a to i přes neustálé připomínky, za nedostatečné krytí hlavy na závodech. Psychicky rozhozený  Marián nic dále nepředvedl a tím skončil hned po prvním kole.

Tyto závody jsou pro zúčastněné nejlepším porovnání s Evropskou špičkou a je zde vidět především tréninkový handicap, protože špičkový závodník musí absolvovat minimálně pět tréninků týdně a to v našich podmínkách není časově ani finančně možné, dodal na závěr Felgr.

Výsledky:

Václav Unzeitig                 muži – 75 kg                      7. místo

Jan Vaňous                        muži – 84 kg                      5. místo
Nikolas Olšavský               ml. žáci (7-9) +32kg         5. místo

Nikolas Olšavský               ml. žáci (10-11) -35kg        7. místo

Kumite team muži                                                         5. místo

IMAG0713_1