Velká cena města ÚnO 2021

autor: | Lis 17, 2021 | Novinky

Po roční odmlce se podařilo místnímu oddílu SK Karate Ústí nad Orlicí i přes všechny hygienické překážky opět zorganizovat mezinárodní turnaj v karate na vysoké úrovni. Už propozice do zlaté barvy značily, že je turnaj jubilejní. I přes všechnu snahu a propagaci byla účast nižší, než na co byli ústečtí zvyklí, ale i tak bylo 219 závodníků ze 30 oddílů Čech, Slovenska a Polska v této době úspěchem. Celý den řídilo 19 rozhodčích, kteří rozhodovali více než 80 kategorií od mladších žáků až po kategorie masters nad 40 let. Domácí oddíl vyslal do bojů 20 nadějí.

V kategorii kata jsme nominovali sedm borců, kterým se nakonec podařili získat dvě medaile. První vybojoval v kategorii mladších žáků 8. a 7. kyu Radim Šebetka, druhou, bronzovou v kategorii junioři Bohuslav Dušek.

Tradičně silní jsou domácí v soutěži kumite, na kterou se primárně připravují. V kategorii mladších žáků svojí kategorii do 35 kg vyhrál Radim Šebetka, naše budoucí naděje. Ve starších žácích jsme měli dva zástupce. Honza Hruška, kterému se sice nepodařilo probojovat do finále, ale boj o třetí místo již rozhodl na svojí stranu. Viktorka Tomanová neměla svůj nejlepší den a do bojů o medaile se neprobojovala. V dorosteneckých kategoriích jsme již měli silnější zastoupení. První medaili vybojovali v kategorii do 52 kg Ladislav Bečvář, který obsadil třetí místo a Vojta Dušek, který se probojoval do finále, ve kterém však soupeře nepřemohl. V kategorii do 57 kg vybojoval bronz Michal Bryška. V dorostencích do 63 kg získal třetí místo Tonda Toman, který však bohužel skončil v nemocnici se zlomeným loktem. Anička Hošáková v nabité kategorii nad 54 kg se k bojům o medaile, stejně jako Viktorka nedostala. I v juniorech se našemu oddílu dařilo, protože zde máme i adepty na mistra ČR. V nejtěžší kategorii + 76 kg získal druhé místo Saša Pirkl. I přes dobré umístění Sašovi chybí větší závodní zkušenosti. Váha do 76 kg je v letošním roce doménou našeho Bohouše Duška, který v ní zvítězil a připsal si letos již své páté vítězství. Ve stejné kategorii se na třetím místě umístil Martin Bryška, který se po delší odmlce nedostal na své maximum. Ve váze do 68 kg se domácím zásluhou Adama Hošáka podařilo také získat zlato. Adam má výkonnostní vzestupnou tendenci, tak mu to snad vydrží i nadále. Ve stejné váze ještě bojoval Daniel Toppisch, který trochu těžil z menšího počtu závodníků. Do váhy – 61 kg nastoupil ostřílený Ondra Doleček. Sice se od něho čekalo vítězství, ale i druhé místo se počítá.

V seniorech si po delší odmlce zazávodili čtyři naši závodníci. Ve váze do 67 kg bojovali Pavel Veverka a Kuba Kroulík. Kuba ve svém prvním zápase vedl ještě 3 vteřiny před koncem, bohužel si nechal kopnout na hlavu a prohrál. O třetí místo neponechal nic náhodě a zvítězil. Pavel si vedl lépe, v prvním zápase zvítězil, ale ve finále prohrál se stejným soupeřem jako Kuba. Do 84 kg nastoupil Marcel Skalický, který oba své zápasy vyhrál a po zásluze zvítězil. V nejtěžší kategorii + 84 kg se do finále dostal Honza Vaňous. Tam již nestačil na svého soupeře a obsadil druhé místo.

Závodní den zakončili kumite týmů. Nejprve nastoupili naši žáci, kteří měli díky nemoci handicap, že místo tří nastoupili pouze dva. I tak získali třetí místo. Dorostenci si vedli ještě o trochu lépe, v konkurenci šesti týmů získali stříbro. Jak symbolicky den zakončilo finále mužů Ústí nad Orlicí A, který tvořili staří mazáci a Ústí nad Orlicí B, který tvořili junioři. Ve vyrovnaném boji vyhrálo 2:1 naše Áčko, kdy ještě 13 vteřin před koncem posledního zápasu prohárávalo.

Celkem získal Ústecký oddíl 22 medailí, 5x zlatou, 8x stříbrnou a 9x bronzovou. Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří měli v nelehké době podíl na prozatím nejtěžší organizaci a přípravě závodu ze všech 20 podniků. Luboš Felgr, ředitel turnaje.