VAMBERECKÝ LVÍČEK 2023

autor: | Říj 9, 2023 | Novinky

Poslední sobotu v září se konal Vamberecký Líček pro začínající závodníky. Z našeho oddílu vyrazilo do bojů osm závodníků.

V dopoledním bloku se konaly soutěže kihon-ido a kata. V této části si děti vedly velmi dobře. Závody se rozjely naplno na třech tatami. První na řadu z našich závodnáků šla Anička Frühaufová v kategorii kihon-ido. V prvním kole působila trochu nervózně, ale s převahou vyhrála 3:0. Nervozita opadla a vybojovala další dvě kola (2:1 , 3:0) a získala zaslouženě první místo. Aničku dál čekala kategorie kata. V prvním kole předvedly dívky velmi vyrovnaný výkon, rozhodování muselo být těžké, ale nakonec v neprospěch Aničky 1:2. Boj o třetí místo si nenechala ujít a s převahou zvítězila 3:0. Náš nejmladší závodník Matěj Kalousek se do kategorie kata vrhl až příliš energicky a přesvědčil svým výkonem pouze jednoho rozhodčího a prohrál 1:2. Jeho soupeř dalším kolem neprošel a tak Matěj neměl šanci zabojovat o třetí místo. V kategorii kihon-ido se mu bohužel také moc nezadařilo a v prvním kole prohrál 0:3. Alžběta Kaválková začala závody kategorii kihon-ido. První kolo bylo velmi vyrovnané, ale nakonec v neprospěch Alžběty 1:2. Repasáž (boje o třetí místa) byla zkrácená, a protože Alžběta vypadla v prvním kole, tak na repasáž nedosáhla. Znovu na tatami nastoupila v kategorii kata. Bohužel narazila na technicky lepší soupeřku a prohrála 0:3. Na repasáž bohužel nedosáhla. Adéla Poláková začala soutěží kata. V prvním kole předvedla velmi dobrý výkon 2:1. Druhé kolo bylo vyrovnané, bohužel 1:2 pro Adélku. Na repasáž bohužel nedosáhla. Další šanci na medaili dostala v kategorii kihon-ido. První kolo,   i přes velmi dobrý výkon, začalo smutně 1:2. Adélka dostala šanci v boji o třetí místo a tu si nenechala ujít 3:0. Maxim Motulenko předvedl velmi dobrý výkon v kategorii kihon-ido (8.kyu) s přehledem vyhrál dvě kola (3:0, 2:1 ) a získal zlatou medaili. Druhou kategorií byla kata, zde se utkal i s vyššími technickými stupni a v prvním kole prohrál 0:3. Kryštov Trávníček kategorii kihon-ido rozjel velmi kvalitním výkonem a první kolo zvítězil 3:0. Druhé kolo bylo pro rozhodčí velmi náročné, kluci cvičili velmi vyrovnaně. Bohužel nakonec výsledek 1:2 zastavil Kryštofa a do malé repasáže se nevešel. V kategorii kata se také snažil ze všech sil. První kole s přehledem zvítězil 3:0. V druhém kole měl již smůlu a 1:2 prohrál, a také nedosáhl na malou repasáž. Mikuláš Zábrodský svůj závodní den začal kategorii kata. První dvě kola svým výkonem převýšil soupeře (3:0, 3:0). Ve třetím kole narazil na technicky lepšího kluka a prohrál 0:3. Dostal se do boje o třetí místo, ale o kousek mu medaile utekla po výsledku 1:2. Jako náš poslední závodník kolem oběda nastoupil Radim Šebetka do kategorie kata. Bohužel nepředvedl svůj nejlepší výkon a prohrál 0:3.

Kolem jedné hodiny začaly zásapy kumite. Pouze kategorie starších žáků byly rozděleny podle váhy. V kategoriích Beginner 8.-7. kyu jsme se museli všichni zvyknout na nová pravidla. Neudělovaly se žádné body, pouze napomenutí za jakýkoliv kontakt a za vedené údery přímo na hlavu. Rozhodčí zde hodnotili kvalitu technik, stabilitu při pohybu a aktivitu v boji. Bylo znát, že všechny děti, nejen naše, měli velký problém s pravidlem bez kontaktu na stření pásmo. Matěj nastoupil do svího prvního zápasu   s velkou energii, ale technicky rozhodčí nepřesvědčil a prohrál 0:3. Alžběta si v zápase vedla velmi dobře. Ale při kopech se jí rozevíral kryt, a tento jediný rozdíl ji připravil o vítězství a prvním kolem neprošla výsledkem 1:2. Adéla předvedla v zápase velmi dobrou techniku, ale scházela jí aktivita. Prvním kolembohužel neprošla 1:2. Maxim v prvním kole svým výkonem převýšil soupeře 3:0 a postoupil do druhého kola. V druhém kole narazil na trochu technicky lepšího soupeře a prohrál 1:2. Mikuláš v prvním kole byl technicky lepší, a také byl velmi aktivní. Zaslouženě postoupil do druhého kola výsledkem 3:0. V druhém kole se nechal unést aktivitou a začal zapomínat na technické dovednosti. Kopy na hlavu v tomto kole byly velice nekontrolované a několikrát se dopustil kontaktu. Svým výkonem tentokrát rozhodčí nepřesvědčil a vypadl. Poslední se do svých bojů postavil Radim. Nastoupil v kategorii starší žáci 6. kyu a vyšší, tudíž pravidla byla klasická. V prvním zápase si vedl velice dobře technicky a vyhrál 2:0. Druhé kolo, ale neměl vůbec lehké. Soupeř moc dobře věděl, že je Radim rychlejší a držel se od Rádi daleko a především vyčkával. Ráďa si byl zas vědom, že je soupeř vetší. Po pár napomenutí za pasivitu obou závodníků, se Radim rozhodl zabrat a težce vybojoval jeden bod. Osmnáct sekund před koncem zápasu soupeř vyvynul jediný velký nátlak, aby skóre vyrovnal a nakonec se mu povedlo ura-mawashi geri a Radim prohrál 1:3. Byla to velká smůla a Ráďa obsadil třetí místo.

Závodníci převedli dobré výkony a do budoucna mají velký potenciál. A moc oceňuji jejich vzájemnou spolupráci mimo tatami. Navzájem se velice podporovali a pomáhali si.

Výsledky:
1. místo     Anna Frühaufová – kihon-ido st. žákyně 12-13 let 7.kyu
1. místo     Maxim Motulenko – kihon-ido ml. žák 10-11 let 8.kyu
3. místo     Anna Frühaufová – kata beginner st. žákyně 12-13 let 8.-7.kyu
3. místo     Adéla Poláková – kihon-ido ml. žákyně 10-11 let 8.kyu
3. místo    Radim Šebetka – kumite st. žáci -45 kg