Velká cena města Ústí nad Orlicí – Generali Cup 2016

autor: | Lis 23, 2016 | Novinky

16. ročník Velké ceny města Ústí nad Orlicí Generali cup v karate

Organizátorský vrchol čekal ústeckoorlický oddíl karate první sobotu v listopadu, kdy se konal tradiční svátek bojových sportů, Velká cena města Ústí nad Orlicí. Do turnaje se přihlásilo rekordních 308 účastníků ze 32 oddílů Čech a Slovenska. Turnaj proto začínal již v 9 hodin, aby 18 rozhodčích zvládlo 72 kategorií od mladších žáků až po seniory a masters. Domácí oddíl nominoval 30 bojovníků. V dopoledním bloku kategorie kata se ústeckým příliš nedařilo, jedinou medailí bylo třetí místo v kategorii masters, kterou získal Michal Jirout.
Odpolední blok již patřil soutěži kumite. První medailový úlovek zaznamenal Ondřej Mondek třetím místem, který teprve svou závodní kariéru začíná. Svou kategorii mladších žáků do 41 kg ovládl Nikolas Olšavský a patří mezi kandidáty na medailové příčky při Mistrovství České republiky, které se koná v prosinci v Praze. Další cenný kov, tentokráte v bronzu získala začínající závodnice Anna Bryšková v mladších žákyních do 30 kg. Ve starších žákyních vybojovala druhé místo v kategorii do 42 kg Šárka Neťuková, která postoupila do finále až po vyrovnaném zápase, který rozhodovali rozhodčí na praporky. Další zlato pro náš oddíl získal v dorostencích do 57 kg Marián Olšavský, který si poslední dobou vozí slušné výsledky. V juniorské kategorii jsme neměli žádnou naději, takže již tradičně byly medailové žně v seniorských kategoriích, které odstartoval do 70 kg zkušený Jakub Kroulík. Snadno prošel prvním kolem do finále, kde narazil na letohradského závodníka Berana, kterého do té doby vždy porazil. Poprvé se tak stal opak a Kuba si odváží druhé místo. Do 80 kg nastoupil po kratší závodní odmlce Marcel Skalický. Počínal si od začátku velmi dobře, když se mu podařilo postoupit do finále. V něm měl převahu, ale soupeřovi uštědřil úder na nos, po kterém tekla krev a Marcela rozhodčí vyloučili a ten nakonec získal také druhé místo. V kategorii nad 80 kg nastoupil Jan Vaňous, který již letos vyhrál první kolo národního poháru. Stejně se mu dařilo i na těchto závodech, kde nenašel přemožitele a má již jistý postup na mistrovství republiky. Připsal si ještě třetí místo v kategorii OPEN memoriálu Honzy Snítilého. V kumite Masters se odhodlal po dlouhých 20 letech Michal „Žralok“ Jirout, který dvěma přesvědčivými zápasy udolal soupeře z Lichnice a ze Dvora Králové nad Labem a odváží si své první zlato. Posledními kategoriemi byly kumite teamů, kde se ústeckým také dařilo. V žácích jsme měli dva týmy, které obsadili první a třetí místo, v dorostencích jsme také nenašli přemožitele a v týmech seniorů byl lepší pouze tým z Hradce Králové.
Celkově obsadil náš oddíl páté místo ze 32 zúčastněných týmu a odvezl si 16 medailí Nejlepším týmem se stal KCK Letohrad, nejlepším závodníkem, který si odvezl broušený pohár starosty města byl David Beran ze stejného oddílu, který zvítězil ve třech kategoriích. Velký dík patří městu Ústí nad Orlicí za výraznou podporu při soutěži a také všem organizátorům a partnerům. Turnaj byl velmi chválen, příští rok by přijelo ještě více závodníků, ale ústecká hala to bohužel nedovolí, zhodnotil úspěšný sportovní svátek předseda oddílu, Luboš Felgr. Více najdete na webových stránkách klubu, www.karateuo.cz