Mistrovství České republiky 2016

autor: | Pro 12, 2016 | Novinky

Mistrovství České republiky v karate, Praha 3. – 4. prosince 2016

První prosincový víkend se náš závodní tým vydal do hlavního města na vrchol sezóny, mistrovství republiky. Celkem se kvalifikovalo šest borců, odjeli nakonec čtyři, když jeden závodník měl přes váhu a druhý nedostatečné kyu. Kvůli lepší aklimatizaci se seniorský tým vydal na republiku již v pátek, kde absolvoval nezbytné převážení a také saunu a bazén. V sobotním klání jako první nastoupil Kuba Kroulík. Jeho nominace v kategorii seniorů do 67 se týden před závody zkomplikovala, když Kuba zjistil, že má nadváhu. Naštěstí bylo možno se týden před daným závodem přehlásit o kategorii výše, takže měl nelehký úkol v kategorii do 75 kg. V prvním zápase potkal zdatného závodníka, se kterým se celé tři minuty přetahoval bod po bodu až do stavu 4 : 4. V poslední vteřině se však Kubovi podařilo zabodovat a díky tomu se dostal do semifinále. V něm narazil na jednoho z nejlepších závodníků vůbec, českobudějovického závodníka Kubičku. Kuba bohužel neudržel začátek zápasu, prohrával 1 : 0 a musel začít útočit. Zkušený Kubička si však vše ohlídal a zaslouženě postoupil do finále. Kuba však bral třetí místo, což je skvělý výsledek. Jako druhý nastoupil Honza Vaňous v kategorii do 84 kg. V prvním zápase se mu podařilo porazit těsným výsledkem 1 : 0 hradeckého závodníka. Ve druhém kole narazil na hbitého závodníka z Ústí nad Labem a bylo vidět, že Honza neměl poslední měsíce díky zaměstnání dostatečně natrénováno. Na soupeře nakonec nestačil a závody tak pro něho skončilo. Finálové zápasy mohli fanoušci karate sledovat ve večerních hodinách na programu ČT sport.

V neděli se závodů zúčastnili pouze bratři Olšavští. Nejdříve nastoupil Marián, který má však také tréninkové manko způsobené jeho studiem střední školy v jiném městě. Na soupeře první polovinu zápasu nestačil a začal prohrávat. Ve druhé půli mu byl vyrovnaným soupeřem, ale bodovat se mu nepodařilo. Repasáž pro něho byla také zapovězená, neboť soupeř v dalším kole vypadl.

Největší nadějí pro náš oddíl byl Nikolas Olšavský, který letos zažil životní sezónu, ve které se mu podařilo vyhrát šest závodů a v kategorii mladších žáků do 41 kg patřil mezi horké favority. Tato kategorie patřila mezi nejnabitější, když se mezi nejlepší kvalifikovalo 19 závodníků

V prvním zápase se Nikolas rozehřál na soupeři ze Dvora Králové. Ve druhém již potkal zdatného soupeře z Českých Budějovic, kde si vedl takticky a zaslouženě zvítězil a postoupil do semifinále. Ve třetím kole potkal soupeře také z jihu Čech a počínal si stejně dobře. Dvěma rychlými technikami rukou vedl 2 : 0. Když chybělo 10 vteřin do konce zápasu, tak soupeř kopl nevybíravě Nikolase patou do hlavy. Místo toho, aby rozhodčí soupeře napomenuli, ohodnotili kop třemi body. Značně otřesený Nikolas tak logicky nedokázal v několika málo vteřinách na bodovou ztrátu reagovat. Čekal to tak boj o třetí místo, a hlavně o to, jestli vůbec nastoupí, neboť bylo podezření na lehký otřes mozku. Nikolas se však jako správný bojovník rozhodl nastoupit k boji o svou vůbec první medaili z mistrovství republiky. Jeho soupeřem byl liberecký závodník. Nikolas od samého začátku nikoho nenechal na pochybách a od začátku zápasu navyšoval skóre až na konečných 6 : 0 a získal tvrdě vybojované třetí místo. Poté ho odvezla záchranka do nemocnice na Bulovku, kde mu otřes mozku potvrdili. Nyní už je však v pořádku a spřádá plány na zlatou medaili v příštím roce. Ta letošní mu utekla o vlásek….

Je však nutné konstatovat, že našemu oddílu díky profesionálnímu přístupu jiných klubů trochu ujíždí vlak. Dva tréninky týdně nejsou optimální, když konkurence trénuje dvoufázově a karate mají i součástí tělesné výchovy. Vše záleží na penězích a dostatečném pokrytí trenérů, zhodnotil víkendové klání předseda Luboš Felgr.

imag0758 imag0762 img_20161204_190512